Izolacja pianą poliuretanową fakty i mity.

0
6844

Wraz ze wzrostem zainteresowania izolacji domów lub obiektów użyteczności publicznej rośnie ilość dystrybutorów i firm dostarczających usługi natryskowe w Polsce.

Zastanawiacie się Państwo na co zwrócić uwagę przy wyborze produktów lub firm poliuretanowych?. Postaramy się na to pytanie odpowiedzieć.

MIT 1:

Wszystkie piany są takie same.

Mit. Niektórzy sprzedawcy wprowadzają w błąd inwestorów stosując takie stwierdzenie. No coż wynika to z prawdopodobnie z niewiedzy firm lub nie profesjonalnego podejścia do tematu. Różnice w pianach to nie tylko wartości poszczególnych parametrów. Bardzo ważną kwestią przy wyborze piany jest jej obecność na rynku gdyż tylko wówczas producent jest w pełni stwierdzić o jej zachowaniu z biegiem czasu. Badanie parametrów starzeniowych pian to istotny  czynnik, który decyduje o niezmienności ich parametrów termicznych z czasem.

MIT 2 :

Nasza piana otwarto komórkowa nie pochłania wody !?

Mit. To stwierdzenie powtarzane przez nieuczciwych sprzedawców, pragnących mydlić oczy inwestora jednym parametrem nie podając przy tym innych, które może nie najlepiej wypadają w starciu z konkurencją. Piana otwarto komórkowa nie jest materiałem flotacyjnym i nie została stworzona do pracy w środowiskach o nadmiernej wilgoci lub w starciu z wodą. Faktem jest to, że jeśli piana otwarto komórkowa będzie pod działaniem nadmiernej wilgoci to ta wilgoć w nią wejdzie ale z biegiem czasu z niej odparuje, nie tracą przy tym parametrów termicznych. Działanie wilgoci nie powoduje, że piana się ubije, obwiśnie lub obsunie jak to ma miejsce w przypadku materiałów włóknistych.

W przypadku gdy chcemy zastosować produkt, który będzie materiałem hydroizolacyjnym wybieramy piany zamknięto komórkowe. Świadomy wykonawca oferujący natrysk pian otwarto komórkowych na wasze poddasza powinien zaproponować zastosowanie wykorzystanie foli paroizolacyjnych przez położeniem zabudowy gipsowo kartonowej na całej powierzchni dachu, lub tam gdzie występuje nadmierna produkcja wilgoci (kuchnie, łazienki, sauny itp).

Fakt 1:

O jakości piany decyduje wykonawca !!!

Fakt. Jak najbardziej jakość piany uzależniona jest nie tylko od maszyn do jej produkcji ale również od umiejętności wykonawcy, który powinien znać parametry techniczne poszczególnych pian i ustawiać reaktory zgodnie z zaleceniami producenta.

Jeśli zlecacie Państwo izolacje poddasza, dachu czy innych części domu firmie oferującej izolacje natryskowe to zażądajcie od niej certyfikatu powykonawczego zgodnego z obowiązującą normą CE. Należy pamiętać, że producentem waszej izolacji nie jest dostawca komponentów lecz wykonawca, który taką izolację wykonuje.

Cdn.